Obroża vs szelki – sprawdź, co będzie lepsze dla Twojego psa!

Obroża czy szelki? To pytanie, które prędzej czy później zada sobie większość psich opiekunów. Jednak odpowiedź na nie wcale nie jest taka prosta. Gdyby była, po prostu byśmy ją Wam wskazali, zamiast poświęcać temu tematowi cały wpis.

Zacznijmy od naszej myśli przewodniej, którą powtarzamy jak mantrę – każdy pies jest inny i ma swoje indywidualne potrzeby. Dla jednych optymalnym wyborem będzie więc obroża, a dla innych szelki. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, jak i wady, dlatego przyjrzymy się im wspólnie oraz przedstawimy Wam dwa modele szelek Hempsy!

O typach naszych obroży przeczytacie w artykule Jak dobrać idealną obrożę dla swojego psa?.

Obroża – większa kontrola

Główną cechą obroży jest przełożenie ruchów smyczy na szyję psa. Daje nam to dużą kontrolę nad jego głową, a więc i większe panowanie nad jego zachowaniem. Obrożę z powodzeniem można stosować u silnych, masywnych i nerwowo reagujących ras, gdyż pozwala ona przyciągnąć głowę psa, uchwycić z nim kontakt wzrokowy i budować jego skupienie na opiekunie oraz komendach. Sprawdza się ona też przy nauce prawidłowego chodzenia na smyczy, dlatego jest popularnym rozwiązaniem podczas szkoleń.

W większości przypadków, obroża będzie lepszym wyborem dla szczeniaków, ponieważ w przeciwieństwie do niektórych szelek jedynie w minimalnym stopniu wpływa na wciąż kształtujący się u psa układ kostny.

Jedną z przewag obroży nad szelkami jest łatwość i szybkość jej zakładania, co z pewnością docenią osoby, których pupile nie potrafią zbyt długo ustać w miejscu i spokojnie dać się ubrać. W porównaniu do szelek jest ona też lżejsza, dlatego stanowi mniejsze obciążenie dla małych piesków. 

Z drugiej jednak strony, obroża przenosi siły bezpośrednio na odcinek szyjny kręgosłupa. Na dłuższą metę może skutkować to jego schorzeniami, zwłaszcza u drobnych ras, które każde pociągnięcie smyczy odczuwają dotkliwiej niż większe psy. Również nie bez znaczenia jest ucisk wywierany przez obrożę na krtań i tchawicę, który może być niebezpieczny dla psów krótkopyskich, ze względu na ich specyficzną anatomię.

O ile obroża może pomóc oduczyć psa ciągnięcia przed siebie, tak będzie ryzykownym wyborem dla czworonogów, którym często zdarza się zaprzeć i siłować z opiekunem, ciągnąc do tyłu. Możliwe jest bowiem ześlizgnięcie jej z psiej szyi, a w efekcie całkowite wyswobodzenie się zwierzaka, co w niektórych okolicznościach potrafi być dość niebezpieczne i stresujące.

Szelki – zdrowo i stabilnie

Inaczej sprawa ma się z szelkami. Rozkładają one siły działające na psa bardziej równomiernie na jego tułów i nie obciążają szyi. Stanowią więc bezpieczne rozwiązanie dla energicznych i dynamicznych czworonogów, mających skłonność do ciągnięcia lub szarpania. Z tego samego powodu są też dobrym rozwiązaniem dla psów ze skłonnościami do schorzeń odcinka szyjnego kręgosłupa, z problemami oddechowymi oraz dla małych, delikatnych ras.

Jednak dzięki objęciu szelkami tułowia, czyli najmasywniejszej partii ciała, pies jest w stanie pociągnąć smycz mocniej, niż zrobiłby to w obroży. Dlatego powinni się z tym liczyć opiekunowie dużych zwierzaków, gdyż może to powodować znaczące obciążenie dla ich rąk.

W Hempsy przygotowaliśmy dla Was dwa modele szelek, które nieco różnią się między sobą.

Szelki klasyczne, to model w którym jeden z pasków przebiega przez pierś, drugi pod brzuchem, a łączy je taśma pomiędzy przednimi łapami. Dzięki temu, że zakłada się je przez „wejście” w nie psa i zapięcie ich na grzbiecie, są dobrym rozwiązaniem dla czworonogów, które ze względu na traumę z przeszłości nie pozwalają założyć sobie niczego przez głowę.

Oprócz głównego zaczepu na smycz na grzebiecie, umieściliśmy jeszcze jeden na piersi. Korzystając z przedniego wpięcia, można uczyć psa prawidłowego chodzenia na luźnej smyczy. Działa to na podobnej zasadzie, jak przy obroży – ciągnąc, pies zaczyna kierować się w stronę opiekuna.

Z kolei szelki guard, to model zbudowany na zasadzie dwóch obręczy, z których jedna okala psi kark, a druga klatkę piersiową. Ich łącznikami są dwa paski – jeden na grzbiecie, a drugi pod mostkiem. Taka konstrukcja zapewnia psu maksymalną swobodę ruchów, nie blokując łopatek, ani łap. To zdecydowanie najwygodniejszy rodzaj szelek dla psa! A jednocześnie, nawet najbardziej gibki czworonogi akrobata będzie miał nie lada problem, by wyswobodzić się z tego typu uprzęży.

 

 

 

 

 

 

Dzięki stabilnemu oparciu sił na kręgosłupie, mostku i żebrach, są to jedyne szelki odpowiednie dla szczeniąt. Inne konstrukcje mogą mniej lub bardziej wpływać na wciąż kształtujący się układ kostny, a zwłaszcza stawy związane z ruchem przednich kończyn i utrudniać ich prawidłowy rozwój.

Słowo klucz: dopasowanie

Wiecie już, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się u Waszego pupila? Doskonale! Pozostaje jedynie dopasować je do jego gabarytów.

Po pierwsze, istotny jest odpowiedni rozmiar. Przy produktach w naszym sklepie znajdziecie informacje o dokładnych wymiarach każdej z dostępnych opcji. Wystarczy, że zmierzycie swojego psa w odpowiednich miejscach i wybierzecie odpowiedni rozmiar. Oczywiście aby obroża czy szelki nie wrzynały się psu, znaczenie ma także szerokość taśmy, dlatego u nas rośnie ona wraz z rozmiarem.

Dodatkowo, każdy z naszych produktów ma na taśmach sprzączki, dzięki którym możecie precyzyjnie wyregulować go na swoim psiaku. Co ważne, nie możecie zrobić tego za ciasno, ani też za luźno. Optymalnie, powinniście być w stanie wsunąć pod taśmę dwa palce.

A jeśli Wasz pupil ma nietypowe wymiary i miewacie problemy z gotowymi produktami, zawsze możecie zamówić u nas obrożę lub szelki uszyte idealnie na wymiar!

Dodaj komentarz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies