Rzeczy, o których musi wiedzieć każdy opiekun czworonoga!
Ostatnimi czasy z optymizmem obserwujemy rosnącą świadomość ludzi na temat odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami i zaspokajania ich potrzeb. Ale nadal jedną z mniej oczywistych kwestii pozostaje odpowiedni dobór akcesoriów dla danego psa. A ma on kolosalny wpływ nie tylko na komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga! Niestety wciąż widujemy pieski w nieadekwatnych dla nich obrożach czy szelkach. Postanowiliśmy więc przybliżyć Wam nieco ten temat.
Obroża obroży nierówna
Jako przykład weźmy obrożę. W uproszczeniu – ma obejmować psią szyję i pozwalać na przypięcie smyczy. Brzmi banalnie, dlatego wiele osób wybiera pierwszy lepszy produkt, pasujący rozmiarem. A to ogromny błąd! Dobór obroży to nie tylko kwestia obwodu, ale i konstrukcji dopasowanej do fizjonomii i charakteru zwierzęcia.
Wyobraźmy sobie dużego psa o obwodzie szyi 45 cm. Nasza obroża klasyczna ma duży zakres regulacji, więc w teorii pasowałyby na niego jej dwa rozmiary – M: 31-50 cm lub L: 38-66 cm. Dlaczego więc tylko jeden z nich będzie odpowiednim wyborem?
Bo różnią się one szerokością taśmy! Wersja L jest szersza o 5 mm od M. Brzmi jak niewiele, ale robi różnicę. Szersza obroża rozkłada siły działające na kręgi szyjne bardziej równomiernie niż wąska, która wywiera większy nacisk punktowy i prowadzi do zwyrodnień kręgosłupa. Grozi to zwłaszcza dużym psom, potrafiącym mocno szarpnąć. Ale nie oznacza to, że obroża ma być bezwzględnie jak najszersza – powinna być proporcjonalna do gabarytów psa.
Racjonalny wybór
Tak wiele różnych kwestii tyczy się samej tylko obroży! Ale według podobnych kryteriów należy wybierać też szelki. Jeśli Wasz pupil potrafi już chodzić na smyczy i nie ciągnie, kupowanie mu szelek no-pull mija się z celem. Lepiej postawić na wygodniejsze dla niego guardy. One również mają szerokość taśm i wielkość okuć proporcjonalną do wymiarów. Dlatego jeśli Wasz pies zmieściłby się zarówno w M, jak i L, to wybierzcie rozmiar o cechach bardziej pasujących do jego postury.
Pod kontrolą
A co ze smyczą? W końcu ona służy bardziej człowiekowi niż psu…
Niezupełnie! Dobór smyczy także ma znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa psa. Jeśli jesteście szczęśliwymi opiekunami rottweilera, to wiecie jak dużo siły ma Wasz pies. Nierozsądne byłoby prowadzenie go na cienkiej smyczy z delikatnym zapięciem, którą mógłby zerwać. Właśnie dla Was mamy więc smycz z grubej liny, o naprawdę potężnym karabińczyku, stosowanym normalnie w uwiązach dla koni.
Ale tak mocna smycz waży swoje. Dla dużego psa nie będzie to problemem, ale już mniejszy, chodząc na luźnej smyczy, będzie odczuwał to jako ciężar. Dlatego np. żywiołowemu, ale lekkiemu border collie wystarczy smycz przepinana w standardowej wersji na taśmie.
Warto zastanowić się też nad rodzajem smyczy, w zależności od usposobienia zwierzaka oraz charakteru Waszych spacerów. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule „Jak dobrać smycz dla psa odpowiednią do okoliczności? Przegląd smyczy Hempsy”
Regulacja to kwestia bezpieczeństwa
Po zakupie odpowiednich akcesoriów, pozostaje jeszcze ich regulacja. Wszystkie nasze smycze i szelki pozwalają na precyzyjne dopasowanie do postury danego psa. Akcesoria nie mogą być ustawione zbyt ciasno, gdyż grozi to podduszeniem zwierzęcia! Jednak i zbyt luźno dopasowane obroże czy szelki są niebezpieczne, powodując ryzyko uwolnienia się z nich czworonoga i utraty kontroli nad nim.
Dla jedynych w swoim rodzaju
Nasze produkty występują w różnych rozmiarach, ale mamy świadomość, że istnieją wyjątkowe pieski, potrzebujące akcesoriów o szczególnych parametrach, które nie występują domyślnie w naszym sklepie. Jeśli Wasz pupil jest jednym z nich, przygotujemy dla niego produkt skrojony idealnie wg jego potrzeb. Wystarczy, że podacie nam konkretne wymiary, wybierzecie szerokość taśm i wielkość okuć, a my stworzymy to dla Was!